bodybuilder-646482_640

Co jest niezbędne w siłowni ?

Miejsce dobrze wyposażone

Siłownia powinna być dobrze przystosowana do ćwiczących na niej. Pół biedy, jeśli jest prywatna i tworzy ją sobie osoba, która raczej nie będzie jej innym udostępniać. Jednak jeśli zamierzają na nią chodzić także inne osoby, warto zadbać o to, żeby wyposażyć ją w jak najbardziej wszechstronne sprzęty, aby mogli wykonywać zróżnicowane ćwiczenia. Po drugie, drobniejsze sprzęty muszą być zakupione w kilku sztukach, aby nie tworzyły się „kolejki” do tych, którym zostało jeszcze kilka serii na danym sprzęcie. Po trzecie, wchodzi tu też aspekt finansowy – początkujący właściciel siłowni zwykle nie jest specjalnie majętny. Jeśli nie chce inwestować od razu w używane sprzęty, to powinien dobrze sprawdzić, co oferuje rynek i za jakie stawki.

Podstawowe wyposażenie

Większość ćwiczących nie wyobraża sobie siłowni bez ławeczki, albo nawet kilku. Podstawowa przyczyna to wspomniana wszechstronność. Takie wyposażenie siłowni, jak ławeczki pozwala na wykonywanie ćwiczeń obciążających w zasadzie całe ciało (no, może z wyjątkiem nóg). Ławeczka ze statywem jest idealna przykładowo do pompowania sztangą, od czego niektórzy zaczynają treningi, a także do podnoszenia na sztangach dużych ciężarów. Z drugiej strony powinna mieć uchwyt to zamocowania „klęcznika”. Przydaje się on do ćwiczeń z hantlami. Ławeczka bez statywu jest idealna do ćwiczenia bicepsów w zmiennych pozycjach – całkowicie leżąco, półleżąc i siedząc. Zapewnia stabilne oparcie dla pleców i dużo miejsca na ruchy rąk.

Inne sprzęty

Trudno jest ćwiczyć bez hantli. Jeśli startujemy od zera, to lepiej się wyposażyć w zestaw, razem z uchwytami do przechowywania, zamiast kupować pojedynczo. Wybierajmy hantle z otoką z gumy lub innym zabezpieczeniem przed rysowaniem podłogi. Możemy dokupić osobno kilka hantli stałych, bez wymiennego obciążenia, o niewielkiej wadze dla osób ćwiczących typowo fitness.

Nie można także zapomnieć o kompletach talerzy. Powinniśmy uwzględnić sytuację, w której przychodzi kilka osób i każda chce ćwiczyć z nietypowym obciążeniem, do którego będzie potrzebować kilku talerzy. Aby łatwo się je zakładało na sztangi, kupmy też komplet zamknięć, czy to takich na gwint, czy też „motylkowych”. W ten sposób każdy będzie mógł sprawnie przeprowadzić zaplanowane ćwiczenia.

I wreszcie – atlas. Nieodzowna rzecz dla wszystkich, którzy chcą rozwijać równomiernie mięsnie ramion, a dla wielu także sposób na szybką rozgrzewkę. Poszukajmy atlasu, który będzie umożliwiał także ćwiczenie z „wiosłowaniem”, dzięki temu nie będzie na początku potrzeby kupowania dodatkowej maszyny. O ile oczywiście prawidłowo go ustawimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *