girl-1424942_640

Jak korzystać z drabinki gimnastycznej?

Praktycznie na każdej sali gimnastycznej, w tym np. szkolnej, rehabilitacyjnej lub tej w klubie sportowym drabinki gimnastyczne są jednymi z obowiązkowych elementów wyposażenia. Ze względu na swój specyficzny wygląd, znajdują się zawsze przy ścianach, ponieważ tylko tam mogą zostać bezpiecznie zamontowane. Ich popularność wynika głównie z faktu, że pozwalają na wszechstronne ćwiczenia. Można przy nich trenować różne partie ciała, a w dodatku sprawdzają się przy ćwiczeniach rozciągających, siłowych, wytrzymałościowych oraz rehabilitacyjnych.

Funkcjonalność drabinek gimnastycznych

Podstawową cechą, jaką wyróżnia się drabinka gimnastyczna jest różnorodność ćwiczeń, jakie można na niej wykonywać. Jest bardzo dobra do rozciągania, więc przydaje się podczas rozgrzewki przed intensywniejszymi treningami. Po zakończeniu mocnych ćwiczeń sprawdzi się natomiast jako pomoc w rozluźnieniu. Pamiętając o tym, zredukujemy późniejsze zakwasy. Pełni również niezwykle istotną rolę w rekonwalescencji po uszkodzeniach pleców i w korekcji wad postawy. Pomaga bowiem zachować wyprostowany kręgosłup przy większości wykonywanych zadań. Dlatego też ćwiczenia przy takim sprzęcie zaleca się już dzieciom w wieku przedszkolnym, których kręgosłup dopiero się kształtuje. Poza tym drabinki są świetne do wzmacniania górnych partii ciała. To powoduje, że można je świetnie wykorzystywać podczas treningów siłowych, np. przy modelowaniu bicepsów, tricepsów oraz mięśni brzucha. Pozwalają nawet na wzmocnienie mięśni szyi. Odpowiednio dobrane i właściwie wykonywane ćwiczenia poprawią też ogólną kondycję ciała i zwiększą wytrzymałość organizmu.

Drabinka gimnastyczna w domu

Ze względu na swoje gabaryty, drabinka gimnastyczna rzadko jest rozpatrywana jako sprzęt sportowy nadający się do zamontowania w domu. Warto zmienić takie podejście, ponieważ, wbrew pozorom, znajdując się bezpośrednio przy ścianie, drabinka nie zajmuje dużo miejsca. Może być za to niezwykle pomocna przy każdym typie aktywności fizycznej. Pozwoli na rozgrzewkę nawet przed porannym joggingiem czy rodzinną wycieczką rowerową. Jest opcją dobrą zarówno dla dorosłych, którzy mogą z łatwością wykonywać ćwiczenia różnego rodzaju, jak i dla dzieci, dla których początkowo będzie zapewne głównie wspaniałą zabawą.

Jak wybrać drabinkę gimnastyczną?

Choć drabinki wyglądają niemal jednakowo, ich wybór do domu powinien zostać dobrze przemyślany. Warto zastanowić się nad konkretnym typem drewna, z którego wykonana jest drabinka, bo od tego zależeć będzie jej wytrzymałość. Duże znaczenie ma też system mocowania, ponieważ przekłada się on na bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Wpływa również na wygodę montażu drabinki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *