boy-1252987_640

Kimono

Kimono przez wieki stanowiło w Japonii i na całym Dalekim Wschodzie tradycyjny strój, zarówno męski, jak i żeński. Najpierw było wygodną szatą do codziennego użytku, potem głównie domeną konserwatywnych żon. Wraz z okresem Edo gejsze zmieniły postać kimona na najbardziej zbliżoną do tej, którą znamy dzisiaj. 

 

Czym tak naprawdę jest kimono?

Japońskie słowo „Kimono” dosłownie oznacza „coś do noszenia na sobie”), więc pierwotnie tym słowem określano każde ubranie, natomiast później zaczęto je stosować tylko do konkretnego ubioru, który wciąż jest noszony przez kobiety, mężczyzn i dzieci. Kimono jest ubiorem o prostym kroju , w kształcie litery T, przez co nieco przypomina szlafrok. Jego rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie. Niektóre modele mają rękawy długości nawet do pół metra! Według dawnych tradycji wszystkie kobiety niebędące zamężne powinny były nosić kimono o wyjątkowo długich rękawach, sięgających niemal podłogi. Cała szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru uzupełnia szeroki  pas, zawiązywany na plecach, zwany obi.

 

Kimono i jego skomplikowane losy

Luksusowe gejsze stanowiły nieliczną grupę kobiet wyedukowanych i mogących swobodnie rozwijać swoje talenty. To właśnie one wprowadziły do kobiecych strojów mnóstwo koloru, motywów kwiatowych, geometrycznych wzorów i oryginalnych dodatków. I to one sprawiły, że kimono zaczęto uważać za swoiste dzieło sztuki. Stając się stylowym elementem ubioru, kimono na stałe już weszło do świata wielkiej mody. Historia nie lubi próżni, więc, podczas gdy w Japonii tradycyjne kimono powoli zaczyna znikać z ulic, w Europie robi ono furorę od początku XX wieku. Wtedy też zaczęto je nosić po europejsku, łącząc je z elementami garderoby, jakie znamy.

 

Nie tylko boho

„Największą sztuką jest dobrać kimono stosownie do sytuacji. Tak zwykła mówić najsłynniejsza gejsza – Mineko Iwasaki. I choć trochę czasu minęło, to jednak to stwierdzenie cały czas można uznać za aktualne. Kimono możemy narzucić na siebie zawsze, bo jego różnorodność sprawia, że łatwo dopasujemy je do okazji, rozważnie wybierając dodatki i akcesoria. Kimona krótkie, szyte na wzór kardiganów albo żakietów, z łatwością  dopasujesz do eleganckich stylizacji i założysz do pracy czy do teatru. Zwiewne, cienkie i kwieciste modele  dodadzą ci jeszcze więcej lekkości i kobiecości. Będziesz mogła nosić je w towarzystwie rurek albo jeansowych szortów. Z kolei kimona o etnicznych czy florystycznych wzorach nadadzą ci hipisowskiego uroku i podkreślą twoją niepowtarzalną osobowość. Nie bój się wyglądać nietuzinkowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *